Dlaczego procesor jest ładowany i powolny, aw procesach nie ma nic? Obciążenie procesora do 100%

  1. 1. Numer pytania 1 - jaki program jest ładowany przez procesor?
  2. 2. Pytanie nr 2 - obciążenie procesora, aplikacje i procesy, które ładują - nie! Co robić
  3. 3. Pytanie nr 3 - przyczyną obciążenia procesora może być przegrzanie i kurz?

Cześć   Jednym z najczęstszych powodów spowalniania komputera jest obciążenie procesora, a czasami niezrozumiałe aplikacje i procesy Cześć

Jednym z najczęstszych powodów spowalniania komputera jest obciążenie procesora, a czasami niezrozumiałe aplikacje i procesy.

Nie tak dawno temu na jednym komputerze znajomy musiał zmierzyć się z „niezrozumiałym” obciążeniem procesora, które czasami osiągnęło 100%, chociaż nie było żadnych programów, które mogłyby go pobrać w ten sposób (przy okazji, procesor był całkiem nowoczesny Intel w Core i3). Problem został rozwiązany przez ponowną instalację systemu i zainstalowanie nowych sterowników (ale o tym później ...).

Właściwie zdecydowałem, że ten problem jest dość popularny i będzie interesujący dla wielu użytkowników. Artykuł zawiera zalecenia, dzięki którym możesz samodzielnie zrozumieć, dlaczego procesor jest ładowany i jak zmniejszyć obciążenie. I tak ...

1. Numer pytania 1 - jaki program jest ładowany przez procesor?

Aby dowiedzieć się, ile procent procesora jest załadowany - otwórz Menedżera zadań Windows.

Przyciski: Ctrl + Shift + Esc (lub Ctrl + Alt + Del) .

Następnie w zakładce procesów wyświetlone zostaną wszystkie aktualnie uruchomione aplikacje. Możesz sortować wszystko według nazwy lub obciążenia utworzonego na CPU, a następnie usunąć żądane zadanie.

Nawiasem mówiąc , bardzo często pojawia się następujący problem: pracowałeś, na przykład, w Adobe Photoshop, a następnie zamknąłeś program, ale pozostał w procesach (lub zdarza się to przez cały czas w niektórych grach). W rezultacie „zjadają” zasoby, a nie małe. Z tego powodu komputer zaczyna zwalniać. Dlatego bardzo często pierwszym zaleceniem w takich przypadkach jest ponowne uruchomienie komputera (ponieważ w tym przypadku takie aplikacje zostaną zamknięte), cóż, lub przejdź do menedżera zadań i usuń taki proces.

Dlatego bardzo często pierwszym zaleceniem w takich przypadkach jest ponowne uruchomienie komputera (ponieważ w tym przypadku takie aplikacje zostaną zamknięte), cóż, lub przejdź do menedżera zadań i usuń taki proces

To ważne! Zwróć szczególną uwagę na podejrzane procesy: które mocno obciążają procesor (ponad 20% i nigdy wcześniej nie widziałeś takiego procesu). Bardziej szczegółowo o podejrzanych procesach nie było tak dawno temu artykułu: https://pcpro100.info/podozritelnyie-protsessyi-kak-udalit-virus/

2. Pytanie nr 2 - obciążenie procesora, aplikacje i procesy, które ładują - nie! Co robić

Podczas konfigurowania jednego z komputerów natrafiłem na niezrozumiałe obciążenie procesora - istnieje obciążenie, nie ma procesów! Poniższy zrzut ekranu pokazuje, jak to wygląda w menedżerze zadań.

Z jednej strony zaskakuje: pole wyboru „Wyświetl procesy wszystkich użytkowników” jest włączone, nie ma nic między procesami, a rozruch komputera skacze o 16-30%!

Aby zobaczyć wszystkie procesy, które ładują komputer - uruchom bezpłatne narzędzie Process Explorer . Następnie posortuj wszystkie procesy według obciążenia (kolumna CPU) i sprawdź, czy są jakieś podejrzane „elementy” (menedżer zadań nie pokazuje niektórych procesów, w przeciwieństwie do Eksploratora procesów ).

Link do. Witryna Process Explorer: https://technet.microsoft.com/ru-ru/bb896653.aspx

Process Explorer - załaduj procesor na ~ 20% przerwań systemowych (przerwań sprzętowych i DPC). Kiedy wszystko jest w porządku, zazwyczaj wykorzystanie procesora związane z przerwaniami sprzętowymi i DPC nie przekracza 0,5-1%.

W moim przypadku sprawcą były przerwania systemowe (przerwania sprzętowe i DPC). Nawiasem mówiąc, mogę powiedzieć, że czasami naprawianie rozruchu komputera z nimi związanego jest dość kłopotliwe i skomplikowane (poza tym czasami mogą załadować procesor nie tylko o 30%, ale o 100%!).

Faktem jest, że procesor jest ładowany z ich powodu w kilku przypadkach: problemy ze sterownikami; wirusy; dysk twardy nie działa w trybie DMA, ale w trybie PIO; problemy z urządzeniami peryferyjnymi (na przykład drukarka, skaner, karty sieciowe, dyski flash i dyski twarde itp.).

1. Problemy ze sterownikami

Najczęstszą przyczyną obciążenia procesora są przerwania systemowe. Polecam wykonać następujące czynności: uruchomić komputer w trybie awaryjnym i sprawdzić, czy nie ma obciążenia procesora: jeśli go nie ma, powód jest bardzo wysoki w sterownikach! Ogólnie rzecz biorąc, najłatwiejszym i najszybszym sposobem w tym przypadku jest ponowna instalacja systemu Windows, a następnie zainstalowanie jednego sterownika jeden po drugim i sprawdzenie, czy pojawiło się obciążenie procesora (gdy tylko się pojawi, znalazłeś sprawcę).

Najczęściej błędem są karty sieciowe + uniwersalne sterowniki firmy Microsoft, które są instalowane natychmiast po zainstalowaniu systemu Windows (przepraszam za tautologię). Polecam pobrać i zaktualizować wszystkie sterowniki z oficjalnej strony producenta twojego laptopa / komputera.

https://pcpro100.info/ustanovka-windows-7-s-fleshki/ - instalacja Windows 7 z dysku flash

https://pcpro100.info/kak-iskat-drayvera/ - aktualizacja i wyszukiwanie sterowników

2. Wirusy

Myślę, że nie warto rozpowszechniać, co może być spowodowane wirusami: usuwaniem plików i folderów z dysku, kradzieżą informacji osobistych, ładowaniem procesora, różnych banerów reklamowych na pulpicie itp.

Nie powiem tutaj nic nowego - zainstaluj nowoczesny program antywirusowy na swoim komputerze: https://pcpro100.info/luchshie-antivirusyi-2016/

Ponadto czasami sprawdzaj komputer za pomocą programów innych firm (które szukają adware adware, oprogramowania pocztowego itp.): O nich szczegółowo tutaj .

3. Tryb dysku twardego

Tryb działania dysku twardego może również wpływać na rozruch i szybkość komputera. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli dysk twardy nie działa w trybie DMA, ale w trybie PIO, natychmiast zauważysz to ze strasznymi „hamulcami”!

Jak to sprawdzić? Aby nie powtarzać, zobacz artykuł: https://pcpro100.info/tormozit-zhestkiy-disk/#3__HDD_-_PIODMA

4. Problemy z urządzeniami peryferyjnymi

Odłącz wszystko od laptopa lub komputera, zostaw minimum (mysz, klawiatura, monitor). Zalecam również zwrócenie uwagi na menedżera urządzeń, czy będą zainstalowane urządzenia z żółtymi lub czerwonymi ikonami (oznacza to, że nie ma sterowników lub nie działają one poprawnie).

Jak otworzyć menedżera urządzeń? Najłatwiej jest otworzyć panel sterowania Windows i wpisać słowo „dispatcher” w polu wyszukiwania. Zobacz zrzut ekranu poniżej.

Zobacz zrzut ekranu poniżej

Właściwie pozostanie tylko wyświetlenie informacji, które wyda menedżer urządzenia ...

Właściwie pozostanie tylko wyświetlenie informacji, które wyda menedżer urządzenia

Menedżer urządzeń: nie ma sterowników dla urządzeń (dysków), mogą nie działać poprawnie (i najprawdopodobniej nie działają w ogóle).

3. Pytanie nr 3 - przyczyną obciążenia procesora może być przegrzanie i kurz?

Powód, dla którego można załadować procesor i komputer zaczyna zwalniać - może się przegrzewać. Zazwyczaj charakterystyczne objawy przegrzania to:

  • zwiększony szum chłodnicy: liczba obrotów na minutę rośnie z tego powodu, hałas z niego jest coraz silniejszy. Jeśli miałeś laptopa: potem zamiatanie dłoni w pobliżu lewej strony (zazwyczaj jest laptop z wylotem gorącego powietrza) - możesz zauważyć, jak dużo powietrza jest wydmuchiwane i jak jest gorące. Czasami - ręka nie toleruje (to nie jest dobre)!
  • hamowanie i spowalnianie komputera (laptop);
  • spontaniczne ponowne uruchomienie i wyłączenie;
  • niepowodzenie rozruchu z błędami raportowania awarii w systemie chłodzenia itp.

Możesz sprawdzić temperaturę procesora za pomocą specjalnych programy (o nich bardziej szczegółowo tutaj: https://pcpro100.info/harakteristiki-kompyutera/ ).

Na przykład w programie AIDA 64, aby zobaczyć temperaturę procesora, należy otworzyć kartę „Komputer / Czujnik”.

AIDA64 - temperatura procesora 49gr. C.

Jak dowiedzieć się, jaka temperatura jest krytyczna dla twojego procesora i co jest normalne?

Najłatwiej jest spojrzeć na stronę producenta, ta informacja jest zawsze tam wskazywana. Jest dość trudno podać ogólne liczby dla różnych modeli procesorów.

Ogólnie rzecz biorąc, średnio, jeśli temperatura procesora nie przekracza 40 gramów. C. - wtedy wszystko jest w porządku. Powyżej 50g. C. - może wskazywać problemy w układzie chłodzenia (na przykład obfitość kurzu). Jednak dla niektórych modeli procesorów ta temperatura jest normalną temperaturą roboczą. Dotyczy to zwłaszcza laptopów, w których trudno jest zorganizować dobry system chłodzenia ze względu na ograniczoną przestrzeń. Przy okazji, na laptopach i 70 gramach. C. - może to być normalna temperatura pod obciążeniem.

Przeczytaj więcej o temperaturze procesora: https://pcpro100.info/kakaya-dolzhna-byit-temperatura-protsessora-noutbuka-i-kak-ee-snizit/

Czyszczenie pyłów: kiedy, jak i ile razy?

Ogólnie rzecz biorąc, pożądane jest czyszczenie komputera lub laptopa z kurzu 1-2 razy w roku (chociaż wiele zależy od twojego lokalu, ktoś ma więcej kurzu, ktoś ma mniej kurzu ...). Raz na 3-4 lata pożądana jest wymiana smaru termicznego. Zarówno jedna, jak i druga operacja nie są niczym skomplikowanym i mogą być wykonywane niezależnie.

Aby nie powtarzać, podam kilka linków poniżej ...

Aby nie powtarzać, podam kilka linków poniżej

Jak oczyścić komputer z kurzu i wymienić smar termiczny: https://pcpro100.info/kak-pochistit-kompyuter-ot-pyili/

info/kak-pochistit-kompyuter-ot-pyili/

Czyszczenie laptopa z kurzu, jak wytrzeć ekran: https://pcpro100.info/kak-pochistit-noutbuk-ot-pyili-v-domashnih-usloviyah/

PS

To wszystko na dziś. Nawiasem mówiąc, jeśli zaproponowane powyżej środki nie pomogły, możesz spróbować ponownie zainstalować system Windows (lub zastąpić go nowszym, na przykład, zmienić system Windows 7 na Windows 8). Czasami łatwiej jest przeinstalować system operacyjny niż szukać przyczyny: zaoszczędzisz czas i pieniądze ... Ogólnie rzecz biorąc, czasami musisz tworzyć kopie zapasowe (gdy wszystko działa dobrze).

Powodzenia dla wszystkich!

1. Numer pytania 1 - jaki program jest ładowany przez procesor?
3. Pytanie nr 3 - przyczyną obciążenia procesora może być przegrzanie i kurz?
1. Numer pytania 1 - jaki program jest ładowany przez procesor?
Jak to sprawdzić?
Jak otworzyć menedżera urządzeń?
3. Pytanie nr 3 - przyczyną obciążenia procesora może być przegrzanie i kurz?
Jak dowiedzieć się, jaka temperatura jest krytyczna dla twojego procesora i co jest normalne?