Jak wybrać odpowiednią kasetę rowerową

 1. Kaseta rowerowa - przeznaczenie, zasada działania, różne modele
 2. Kasety rowerowe różnią się pod wieloma kryteriami:
 3. Istnieje 5 rodzajów kaset według projektu.
 4. Jak wybrać kasetę na swój rower
 5. Jak utrzymać kasetę
 6. Gdzie kupić?

Kaseta należy do małych, ale niezwykle ważnych węzłów roweru. W połączeniu z innymi elementami przekładni pozwala na niewielką zmianę wysiłku mięśniowego, aby zapewnić dość szeroki zakres prędkości dla wyścigów i jazdy w trudnym terenie, wzlotach i upadkach.
Kasety składające się z pewnej liczby gwiazd o różnych średnicach i większej lub mniejszej liczbie zębów nadają się do różnych rodzajów rowerów i stylu jazdy.

Oprócz ramy i kół, które stanowią podstawę konstrukcji roweru, składa się z wielu małych, ale równie ważnych elementów, elementów sterujących i napędu łańcuchowego, który przekształca energię mięśni cyklonu zużywaną na pedałowanie na moment obrotowy osi tylnego koła.

Aby możliwe było uzyskanie znacznej prędkości przy mniejszym wydatku energii mięśniowej, przekładnia łańcuchowa jest wyposażona w mechanizm zmiany biegów składający się z dwóch grup gwiazd o różnych średnicach i przełącznikach. Łańcuch przechodzi przez gwiazdę przednią i tylną. Gwiazdy przednie są połączone w system, do którego przymocowane są korbowody i pedały, a tylne gwiazdy w kasecie.

Kaseta rowerowa - przeznaczenie, zasada działania, różne modele

Kaseta rowerowa - przeznaczenie, zasada działania, różne modele

Kaseta rowerowa to węzeł składający się z zestawu tylnych gwiazd transmisji i dzielników między nimi (w niektórych projektach). Kaseta jest przymocowana do tylnej piasty koła. Do jego montażu stosuje się pasowanie wielowypustowe, do mocowania - nakrętka blokująca (pierścień ustalający).

Gwiazdy (wszystkie lub indywidualne, w zależności od projektu) są przymocowane do elementu mocującego mającego rowki, a na korpusie tulei odpowiedniej konfiguracji znajdują się występy, które zapewniają prawidłową instalację kasety. W nowoczesnych modelach rowerów kaseta spełnia tę samą funkcję, co stare lub tanie rowery - zapadka. Kaseta jest bardziej złożoną, wysokiej jakości i funkcjonalną stroną.

Kaseta bierze udział w przenoszeniu siły przykładanej przez rowerzystę na obrót pedałów od łańcucha do tylnej piasty, zmieniając jednocześnie przełożenie przekładni. To węzeł, od którego zależy prędkość roweru. Liczba gwiazd w kasecie odpowiada liczbie prędkości (biegów). Kaseta może składać się z różnych liczb gwiazd, od 7 do 11, z kolei gwiazdy różnią się średnicą i liczbą zębów.

Za pomocą tylnego przełącznika prędkości łańcuch jest przenoszony na różne gwiazdy kasety. Zmienia to przełożenie, to jest stosunek między liczbą zębów przedniej (wiodącej) gwiazdy, która jest częścią układu, a tylną (podrzędną), która jest częścią kasety.

Im większe przełożenie, tym większa prędkość może być rozwinięta, ale wymaga to również więcej wysiłku. Przekładnia redukcyjna, gdy jest mniej zębów na gwieździe napędowej niż na napędzanej, jest używana do ciężkich odcinków z luźną glebą lub stromymi podjazdami, zwykle na krótki czas. Rzucając łańcuch na różne gwiazdy, możesz wybrać optymalną prędkość dla każdego segmentu trasy.

Kasety rowerowe różnią się pod wieloma kryteriami:

 • według liczby gwiazd i ich zasięgu
 • zgodność z systemem piasty i typem roweru
 • według projektu
 • według materiału

Liczba i zakres gwiazd są odzwierciedlone na etykiecie kasety. Tak więc oznaczenie 10-36T 10-prędkości oznacza, że ​​kaseta składa się z 10 gwiazd, najmniejsza ma 11 zębów, największa - 36.

Liczba gwiazd w kasecie może wahać się od 7 do 11, ale obecnie najczęściej używane są kasety z 8-10 gwiazdami, w starszych modelach kasety z siedmioma prędkościami, a dla 11 gwiazd są produkowane tylko przez Campagnolo i są kompatybilne tylko z tulejami tego systemu. Liczba i zakres gwiazd zależy od typu roweru, na którym można zamontować kasetę.

W przypadku rowerów szosowych kasety z liczbą zębów na mniejszej gwieździe mają 11, a większe 22-27. Dla góry mniejsza gwiazda w kasecie powinna mieć 11-12 zębów, największa - 28-36. Kasety z oznaczeniami 12-27T są uważane za przechodnie. 11-gwiazdkowe kasety są używane tylko w rowerach szosowych Campagnolo. Etykietowanie zazwyczaj wskazuje również, z którym systemem mocowania ta kaseta jest kompatybilna.

Istnieje 5 rodzajów kaset według projektu.

 1. Składany. Gwiazdy są połączone nitami lub śrubami, co pozwala zastąpić pojedyncze gwiazdy w przypadku zużycia. Jest to najbardziej przystępny cenowo projekt, jego wadami są wysoka waga i podatność na zanieczyszczenia.
 2. Na pająku. Od 2 do 6 gwiazdek, nierozerwalnie połączonych ze sobą pająkiem stopowym. Niska waga i mniej zanieczyszczeń
 3. Na kilku pająkach. Każdy pająk łączy 2-3 gwiazdki, węzły te są łączone w kasetę, poszczególne węzły można wymieniać
 4. OpenGlide. Monolityczna stożkowa konstrukcja z zębami, najmniejszą gwiazdą jest mniejsza podstawa ściętego stożka, z tej strony kaseta jest zamknięta aluminiowym kapslem. W pokrywie znajduje się otwór przeznaczony do kontaktu z kasetą z bębnem piasty, drugim punktem styku w małej gwieździe. Kasety te są przeznaczone wyłącznie do rowerów szosowych.
 5. X-Dome. Podobnie jak poprzedni projekt, opracowany przez SRAM, wyróżnia się niską wagą dzięki połączeniu różnych materiałów. Największa gwiazda wykonana jest z aluminium, ma szczeliny do instalacji na bębnie, są jeszcze szczeliny w najmniejszej gwieździe. Gwiazdy środkowe są połączone w monolityczną strukturę, obrabianą z pojedynczego pręta stalowego z dodatkami chromu i molibdenu, blok ten jest umocowany między dużymi i małymi gwiazdami, za pomocą których powstaje kontakt z wolnym kołem

Materiał kasetowy

Kasety X-Dome wykorzystują zarówno stal, jak i aluminium, ale w przypadku większości kaset stosowany jest jeden z tych metali. Ponadto kasety mogą być wykonane ze stopu tytanu.

 1. Kasety stalowe wyróżniają się optymalnym stosunkiem właściwości wytrzymałościowych i kosztów, w celu ochrony przed korozją stal jest chromowana, niklowana lub pokryta innym składem. Gatunek stali i dodatki wpływają na wytrzymałość i trwałość kaset, a także ich cenę.
 2. Kasety aluminiowe mają najmniejszą wagę, ale są gorsze pod względem wytrzymałości i zasobów niż stalowe i przewyższają je ceną. Kasety z anodyzowanego stopu aluminium są popularne wśród zwycięzców, którzy starają się jak najbardziej zmniejszyć wagę konstrukcji.
 3. Stop tytanu jest lżejszy niż stal, ale cięższy niż stop aluminium, ma znaczną wytrzymałość i odporność na zużycie, ale najdroższe kasety

Jak wybrać kasetę na swój rower

Jak wybrać kasetę na swój rower

Rower jest sprzedawany z kasetą, ale okresowo istnieje potrzeba wymiany tego węzła. Wynika to z zużycia gwiazd, które wymazały zęby, zsunięcie łańcucha może zasygnalizować, że nadszedł czas na zmianę kasety. Ale czasami wymiana kasety podyktowana jest faktem, że rowerzysta jedzie do innego regionu o innym terenie i typie gleby, planuje opanować inny styl jazdy.

W pierwszym przypadku możesz bezpiecznie wybrać kasetę z etykietą podobną do starej, z taką samą liczbą prędkości i zakresem gwiazd, a jeśli chcesz eksperymentować, przetestuj produkty innego producenta, inny materiał. W drugim przypadku zmiana liczby i zakresu gwiazd jest uzasadniona.

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest typ roweru, góry lub drogi oraz system mocowania. Które kasety pasują do roweru, opisane powyżej. Musisz także rozważyć swoje możliwości finansowe, ale pamiętaj, że drogie taśmy są mocniejsze i trwalsze. Jeśli priorytetem nie jest zminimalizowanie wagi roweru, nie wydawaj pieniędzy na kasety z tytanu i aluminium, lepiej kupić droższy spośród stalowych. Tutaj cena jest wprost proporcjonalna do zasobu.

Z konstruktywnego punktu widzenia warto zwrócić uwagę na kasety na kilku pająkach, są łatwiejsze niż zwykle składane, mniej podatne na zanieczyszczenia i umożliwiają zmianę poszczególnych węzłów, a nie całej kasety. Tak więc, chociaż taka kaseta będzie kosztować więcej, powinna trwać dłużej.

Im więcej stylów używa osoba, tym bardziej skomplikowana jest ulga na trasie, którą mija, im więcej gwiazdek w kasecie, tym bardziej jest to pożądane. Większa liczba gwiazd oznacza większy zasięg, płynniejszą zmianę biegów. W przypadku płaskiego terenu wystarczająca jest mniejsza liczba gwiazd, w przypadku terenów łamanych potrzeba więcej. Liczba gwiazd powinna odpowiadać łańcuchowi, wąskie łańcuchy są przeznaczone dla kaset z dużą liczbą gwiazd, 9-11, jeśli łańcuch jest szeroki, powinno być mniej gwiazd.

Kaseta na 11 gwiazdek pozwala praktycznie nie używać przedniego selektora prędkości. Optymalna liczba gwiazd jest bardzo indywidualnym kryterium, a często tylko z doświadczenia, po zmianie kilku kaset, możliwe jest ustalenie, która konfiguracja zapewnia najbardziej komfortową jazdę. Doświadczeni rowerzyści na ogół zbierają kasety z pojedynczych gwiazd dla swoich potrzeb i na konkretną podróż.

Wymagany zakres gwiazd zależy od stylu jazdy. Jeśli planujesz jazdę na dobrym, solidnym podłożu, asfalcie, bez różnic wysokości, stromych podjazdów, liczba zębów na małej gwieździe nie jest ważna, ale na wystarczająco dużej małej liczbie, zakres 11-21, jeśli na trasie mogą czasami występować małe zjeżdżalnie, 11 -23. Jeśli zamierzasz jeździć na luźnej, mokrej nawierzchni, piasku, śniegu i / lub naprzemiennie stromych, ale krótkich wyciągach („tyłki”) z bardziej łagodnymi, ale przedłużonymi („handlarze”), potrzebujesz więcej zębów na dużej gwieździe, zakres 12 będzie wystarczający. -36. Im bardziej strome góry, tym większy zasięg. A jednak, im bardziej masywny rowerzysta, tym więcej zębów na dużej gwieździe będzie potrzebnych, a wszystkie inne rzeczy będą równe.

Krótko mówiąc, wybierając kasetę, powinieneś kierować się własnym doświadczeniem, uczuciami, stylem jazdy i celem podróży. Jeśli doświadczenie nie wystarczy, lepiej skonsultować się z innymi rowerzystami, konsultanci ds. Sprzedaży nie zawsze znają wszystkie niuanse.

Jak utrzymać kasetę

Jak utrzymać kasetę

Jak każdy węzeł rowerowy, kaseta wymaga konserwacji. Czyszczenie z zanieczyszczeń, wymiana zużytych części sprawi, że jazda na rowerze będzie bardziej komfortowa i bezpieczna, a także przedłuży żywotność węzła i łańcucha, do którego przenoszone jest zanieczyszczenie. Szczególnie ważna kaseta składana do konserwacji.

Aby naprawić kasetę, należy ją usunąć. Aby to zrobić, potrzebujesz specjalnego ściągacza, który pasuje do typu rękawa, klucza, najlepiej regulowanego lub poniżej rozmiaru ściągacza, i tak zwanego bicza z uchwytu i części łańcucha rowerowego, możesz zrobić to sam.

Może również potrzebować środków przyklejania się do części i smarowania.

 • Usunięcie kasety poprzedza usunięcie tylnego koła i ostrożne usunięcie osi mimośrodowej
 • Ściągacz jest zainstalowany tak, że jego szczeliny pasują do rowków tulei
 • Łańcuch bicza rzuca się na wielką gwiazdę, tak że ogniwa łańcucha ciasno przylegają do zębów, a rączka jest po prawej.
 • Mocując koło za pomocą bicza, możesz zacząć odkręcać pierścień ustalający kluczem nastawnym i ściągaczem. W tym przypadku uchwyt bicza i klucza powinien tworzyć kąt rozwarty, nieco mniej rozłożony. Ściągacz odkręca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, jednocześnie trzeba lekko pociągnąć bicz w prawo. Jeśli zęby koła zębatego są mocno zużyte, łańcuch biczowy może się zsunąć, w którym to przypadku będzie musiał zostać przeniesiony na inną gwiazdę.
 • Po odkręceniu pierścienia ustalającego jest on odłożony na bok, a gwiazdki i podkładki pośrednie są ułożone w kolejności. Jeśli podkładki są sklejone gwiazdkami, są starannie oddzielone śrubokrętem.
 • Koła zębate i tuleje są czyszczone i sprawdzane, jeśli zostaną znalezione uszkodzenia części, należy je wymienić.
 • Eksperci nie zalecają smarowania kół zębatych i tulei, aby nie powodować przyklejania się kurzu i piasku. Nasmaruj tylko wewnętrzną powierzchnię pierścienia ustalającego, aby następnym razem łatwiej było go odkręcić
 • Podstawa kasety jest zamontowana na tulei, dzięki czemu rowki i szczeliny są wyrównane. Oczyszczone, suche koła zębate są kolejno nawleczone na korpusie tulei, naprzemiennie z podkładkami separatora lub przymocowane do podstawy, które zostaną następnie umieszczone na tulei (w zależności od konstrukcji kasety)
 • W kasetach z prędkością 10-11, podczas dokręcania pierścienia ustalającego, zazwyczaj trzeba naciskać górną koronkę. Zanim dokręcisz mocno pierścień ustalający, upewnij się, że koła są równoległe do siebie, obróć koło
 • Ściągacz jest przykręcony do zderzaka kluczem w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, przed zamontowaniem koła należy ponownie sprawdzić montaż

Kaseta jest ważnym węzłem roweru i służy do zmiany przełożenia i prędkości zmiany biegów. Liczba dostępnych prędkości zależy od liczby gwiazd w kasecie, zakres gwiazd jest również ważny, czyli liczba zębów na najmniejszej i największej.

W przypadku rowerów górskich górna liczba zasięgu musi być większa niż w przypadku rowerów szosowych, im bardziej skomplikowana trasa, tym większy zasięg i większa liczba wymaganych gwiazd. Kasety różnią się również materiałem, wzornictwem, ich cena zależy od tego. Wybierając kasetę, musisz skupić się na rodzaju roweru, stylu jazdy i trasach podróży. Zasób kasety wynosi średnio 10-15 tys. Km, podczas gdy wymaga opieki, czyszczenia z zanieczyszczeń.

Gdzie kupić?

Zakres oferowany przez współczesny rynek jest dość duży. Jest wielu mniej znanych producentów, którzy wytwarzają ten sam typ sprzętu o wątpliwej jakości. W tym przypadku podane cechy sprawiają, że myślisz, że rower jest wyposażony we wszystko, co niezbędne. W rzeczywistości okazuje się, że zakup nie spełni wymagań.

Dokonaj zakupu najlepiej w sklepach, które specjalizują się w sprzedaży tej technologii. W takim przypadku istnieje gwarancja zakupu produktu wysokiej jakości i dalszego ulepszania go w razie potrzeby. Wybierz i kup porządny rower, wysokiej jakości części i odzież rowerową, polecamy w największych sklepach europejskich: chainreactioncycles.com , wiggle.com .

Instrukcja wideo „Jak wyjąć i zainstalować kasetę”

Gdzie kupić?