A jeśli ... wadliwy przepływomierz powietrza

  1. Cel, budowa
  2. Rodzaje i przyczyny nieprawidłowego działania
  3. Diagnostyka
  4. Metody naprawy
  5. Rozszerz zasób

Cel, budowa

Przepływomierz z rurką Pitota

Anemometr z gorącym filmem ze wskaźnikiem filmu. Składa się z bardzo „delikatnych” elementów, więc jest naprawiany tylko w fabryce.

Miernik masy powietrza lub czujnik masowego przepływu powietrza to urządzenie mierzące ilość powietrza wpływającego do cylindrów silnika. Istnieje kilka odmian różniących się metodą pomiaru. Wcześniejszy projekt jest przepływomierzem z rurką Pitota (tak zwany typ ostrza). Zasada jego działania polega na pomiarze odchylenia przez przepływ powietrza specjalnej płyty, na której osi zamontowany jest potencjometr. Urządzenie przypomina przepustnicę. W zależności od prędkości przepływu powietrza zmienia się kąt obrotu płyty i odpowiednio opór elektryczny potencjometru.

Bardziej nowoczesne konstrukcje przepływomierza mają termo-anometryczny przepływomierz powietrza. Zasada jego działania jest następująca. W strumieniu powietrza znajduje się element wymiany ciepła w postaci drutu platynowego. Im silniejszy przepływ powietrza, tym więcej energii elektrycznej musi być doprowadzone do niego, aby utrzymać określoną różnicę temperatur między przewodem a otaczającym go powietrzem. Aby usunąć osady z drutu platynowego (o średnicy około 0,07 mm), zastosowano tryb samooczyszczania, w którym po zatrzymaniu silnika, który działał przez pewien czas pod obciążeniem, nagrzewa się on przez krótki czas do temperatury 1000–1100 ° C.

Najbardziej zaawansowane przepływomierze są termo-anemometryczne z miernikiem folii. Posiadają rezystory grzewcze i pomiarowe w postaci cienkich warstw platynowych osadzonych na powierzchni kryształu krzemu.

Znaleziono również przepływomierze z licznikami typu wirowego. Zasada ich działania opiera się na pomiarze częstotliwości turbulencji, które pojawiają się w pewnej odległości za występem w ścianie kanału wlotowego. Warto zauważyć, że w wielu nowoczesnych samochodach zagranicznych zamiast przepływomierza powietrza w kolektorze dolotowym stosowany jest czujnik ciśnienia bezwzględnego.

Rodzaje i przyczyny nieprawidłowego działania

W porównaniu ze sprężonym powietrzem preparaty autochemiczne są bardziej skuteczne w czyszczeniu nowoczesnych przepływomierzy.

Zużycie ścieżek prądowych jest głównym powodem awarii przepływomierzy „łopatkowych”.

Każda konstrukcja przepływomierza ma swoje własne, charakterystyczne błędy. W przypadku przepływomierzy typu „blade” jest to zużycie powierzchni przenoszących prąd potencjometrów, powstawanie tłustych osadów na elementach roboczych. Pogorszenie stanu potencjometru („przecięcie” ścieżki przenoszenia prądu) prowadzi do okresowego zaniku sygnału elektrycznego, w wyniku czego następuje przesłanie zniekształconych danych do jednostki sterującej. Tłuste osady i tlenki na powierzchni kanału utrudniają ruch zaworu (jest zaklinowany). W przypadku przepływomierzy termo-anemometrycznych przyczyną usterki może być brak zasilania z sieci pokładowej pojazdu, a także niewykwalifikowana obsługa tego urządzenia. Nawet próby wytarcia powierzchni roboczych wacikiem mogą wyłączyć przepływomierz. Ten węzeł nie jest serwisowalny i nie można go naprawić. Możesz sprawdzić tylko niezawodność połączenia stykowego, aw przypadku zanieczyszczenia może pomóc dmuchanie sprężonym powietrzem lub mycie powierzchni roboczych specjalnymi preparatami.

Diagnostyka

Przepływomierz znajduje się między filtrem powietrza a przepustnicą.

Oprócz zewnętrznych znaków w silniku, awaria przepływomierza powietrza może być zgłaszana przez wbudowany system diagnostyczny. Niestety, bez sprzętu diagnostycznego nie zawsze można odczytać kody błędów i ustalić, dlaczego lampka kontrolna silnika „krzyczy”, dlatego należy skontaktować się ze stacją warsztatową. Można być przekonanym o nieprawidłowym działaniu przepływomierza powietrza, po zastąpieniu go oczywiście dobrym. Jeśli w efekcie nastąpi poprawa - powodem jest przepływomierz, nie ma poprawy - trzeba spojrzeć w innym kierunku. Bardzo często, podobnie jak w przypadku objawów zewnętrznych, dochodzi do wycieku powietrza przez złącza lub pęknięcia w wężu falistym biegnącym od przepływomierza do modułu przepustnicy.

Metody naprawy

Zginając płyty, można przesunąć suwak do niezużytej części ścieżki.

Najczęściej wystarczy wymienić wadliwy przepływomierz na nowy. Jedynie przepływomierze z rurką Pitota (typu „ostrze”) można naprawiać. Brud i oleiste osady, które zakłócają ruch płytki, są usuwane za pomocą

aerozole do czyszczenia gaźnika. Czasami możliwe jest odzyskanie potencjometru poprzez przesunięcie jego płytki za pomocą toru kontaktowego lub zgięcie płyty odbieraka prądu tak, aby końcówka kontaktowa poruszała się wzdłuż niezużytej części toru styku. Czasami czarodzieje proponują odłączenie przepływomierza od elektronicznej jednostki sterującej. Ale w tym przypadku zużycie paliwa znacznie wzrasta. Termoanemometryczne przepływomierze na stacji paliw nie nadają się do naprawy. Są one przywracane tylko w warunkach produkcji naprawczej, na przykład Bosch.

Rozszerz zasób

Aby miernik przepływu powietrza działał dłużej, istnieją dwa środki - do wymiany filtra powietrza w odpowiednim czasie i monitorowania stanu technicznego silnika (w niektórych starych systemach zasilania, gdzie wąż układu ssącego gazów ze skrzyni korbowej „pęka” przed przepływomierzem powietrza). Naprawa silnika może również zapobiec przedwczesnemu uszkodzeniu przepływomierza, ponieważ zużycie pierścieni tłokowych i dławnic zaworów prowadzi do zwiększenia zawartości oleju w gazach ze skrzyni korbowej, a to z kolei powoduje zatkanie części przepływomierza oleistym nalotem.

Jeśli znajdziesz błąd, wybierz fragment tekstu i naciśnij Ctrl + Enter .