Jak wybrać rower dla dziecka i nastolatka (od 3 do 14 lat)

  1. Dopasowana wysokość i rozmiar
  2. Regulacja roweru dla dzieci
  3. Gradacja według wieku - łatwiejszy wybór

Prędzej czy później każdy rodzic zaczyna dręczyć pytanie: jak wybrać najlepszy rower dla dziecka? Każdego roku jest coraz więcej odmian, a poruszanie się nimi staje się coraz trudniejsze.

Zebraliśmy kilka praktycznych wskazówek, które podpowiadają, jak wybrać rowery dziecięce zgodnie z wiekiem dziecka i innymi cechami przyszłego rowerzysty.

Dopasowana wysokość i rozmiar

Istnieje uniwersalna zasada, która dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci: jeśli stoisz na stosunkowo płaskiej powierzchni, trzymając rower między nogami, odległość od ramy do talii powinna wynosić około 10 centymetrów. Po pierwsze, pozwala wybrać optymalny rozmiar dla odpowiedniego wzrostu, a po drugie, jest gwarancją bezpiecznego ruchu, ponieważ w sytuacji awaryjnej będzie znacznie łatwiej skakać.

Istnieje specjalny stół, który pokazuje, jak wybrać rower dla dziecka według wzrostu. Na przykład, jeśli mówimy o takich szczegółach jak koła, a następnie o wysokości do 100 centymetrów, zaleca się rozmiar koła 12 cali (zazwyczaj są to modele dla wieku od jednego do trzech lat). A jeśli dziecko ma już około 7-9 lat, a jego wysokość waha się od 120 do 135 cm, to rozmiar 20 cali jest idealny.

Prędzej czy później każdy rodzic zaczyna dręczyć pytanie: jak wybrać najlepszy rower dla dziecka

Regulacja roweru dla dzieci

Jak wybrać i kupić rower dla dziecka od 3 lat, aby w najbliższej przyszłości nie wydawać pieniędzy na zakup nowego? Nowoczesne modele są wyposażone w specjalny system regulacji różnych komponentów, dzięki czemu można nie tylko dostosować pojazd dwukołowy do specyficznych cech fizjologicznych dziecka, ale także przedłużyć żywotność roweru. Rozważmy następujące elementy:

  1. Regulacja siedzenia W tym celu kontroluj poziom rury siodełka, który odpowiada za pozycję siedziska. Prawidłowe będzie, jeśli siedząc na rowerze, dziecko z pedałem opuszczonym do pozycji minimalnej z łatwością dotrze do środka stopy, całkowicie prostując nogę. Jeśli coś jest nie tak, możesz łatwo dostosować żądaną pozycję.
  2. Kierownica. Prawidłowo umieszczona kierownica przyczynia się do powstania płaskiej postawy, a także odpowiada za bezpieczeństwo i komfort. W żadnym wypadku dziecko nie pochyla się mocno do przodu, aby przytrzymać kierownicę, ani nie uderzać go kolanami. Obecność regulacji kierownicy - jedna z najważniejszych cech przy wyborze roweru dla dziecka.

Gradacja według wieku - łatwiejszy wybór

Aby ułatwić wybór, wszystkie grupy wiekowe są podzielone na oddzielne grupy o określonych cechach i niuansach:

  • od 1,5 do 3 lat. To rodzaj roweru-zabawki, często wyposażonego w różnego rodzaju rozrywki, czy to flagi, głośniki wysokotonowe, panele muzyczne i wiele innych. Jednak bezpieczeństwo musi być najważniejsze. Jako hamulec, pierwszeństwo ma właśnie stopa, ponieważ nie jest tak łatwo przyzwyczaić się do stóp ręcznych po raz pierwszy (w tym wieku rower jest zdecydowanie pierwszym dzieckiem w życiu dziecka). Kierownica musi mieć ogranicznik, który wyklucza możliwość jej obrotu do pełnego 360 stopni, co nie jest bezpieczne dla dziecka w tym wieku. Wreszcie ochrona łańcucha zapobiegnie przedostawaniu się fragmentów odzieży.
  • od 3 do 5 lat. Ważne jest posiadanie łańcucha ochrony, producenci zapewniają maksymalną łatwość budowy. Ponieważ dziecko jest bardziej inteligentne i doświadczone, ważne jest, aby móc przyspieszać, co zapewniają łatwo obracające się koła.
  • od 5 do 7 lat . Wybierz rower dla dziecka w wieku 7 lat staje się trudniejszy. Faktem jest, że od tego momentu możliwe jest przeszczepienie doświadczonego dziecka na opcję dużej prędkości. Obecność zarówno hamulców ręcznych, jak i nożnych uprości zadanie, ułatwiając przyzwyczajenie się do tzw. V-hamulca - ręcznego mechanizmu zmiany biegów. Rower nie jest jeszcze wyspecjalizowany, ale staje się bardziej jak dorosły: są przełączniki prędkości, widelec przedni z amortyzatorem itp. Najważniejszą rzeczą jest obecność łącznika Shimano - jest to gwarancja jakości i bezpieczeństwa.
  • od 7 do 14 lat. W tym przypadku już myślisz, jak wybrać rower dla nastolatków. Ogólnie modele tej grupy są dość podobne do dorosłych odpowiedników, z tą tylko różnicą, że mają mniejszą wagę i rozmiar, a także brakuje niektórych funkcji. Posiadają amortyzatory, które są szczególnie przydatne podczas jazdy po nierównym terenie, hamulec ręczny z kilkoma prędkościami (od jednego do 20 lub więcej).

Materiał, z którego wykonana jest rama, powie Ci, jak wybrać rower dla nastolatków dla chłopców i dziewcząt: na przykład, waga modelu aluminiowego jest o 2-3 kg niższa niż w modelu stalowym, a trwałość i niezawodność spełniają standardy, więc aluminium będzie doskonałym rozwiązaniem dla obu płci.

Ponadto, na etapie wyboru i zakupu roweru dla nastolatka poniżej 14 roku życia, warto wysłuchać jego własnej opinii, ponieważ każdy model jest indywidualny i daleko od każdej osoby będzie pasował do fizjologicznych cech jednostki. Najważniejsze jest to, że sam rowerzysta jest wygodny.

Przejdź do katalogu