Zdjęcia: Regulacja zaworów na motorowerze „Alpha”

Regulacja zaworów jest prawdopodobnie najłatwiejszym i jednocześnie bardzo ważnym zadaniem serwisowania silnika motoroweru. Uruchom, który jest w stanie wykonać prawie każdy początkujący kierowca. Jeśli wykonujesz tę pracę samodzielnie, oszczędzasz pieniądze i czas, a ponadto całkowicie kontrolujesz jakość pracy wykonywanej od początku do końca.

Terminowe wykonanie prac związanych z regulacją luzów zaworowych może znacznie wydłużyć żywotność silnika motoroweru i zwiększyć jego ogólną niezawodność jako całość.

Pierwsza regulacja jest pożądana, aby dokonać natychmiast po zakupie nowego lub nawet zakupionego motoroweru, druga regulacja jest wykonywana natychmiast po uruchomieniu, wszystkie kolejne po 4000 km biegu.

Przed rozpoczęciem regulacji, pozwól silnikowi ostygnąć, jeśli miałeś czas na pracę przed nim, temperatura silnika przed regulacją powinna wynosić 18-25 stopni.

Prosty płaski śrubokręt po lewej stronie silnika odkręć dwie zatyczki na pokrywie generatora (oznaczone strzałkami) i zdejmij pokrywę wałka rozrządu z głowicy cylindra (oznaczoną strzałką).

Wsuwamy klucz nasadowy do centralnego otworu i obracamy wał korbowy silnika w trakcie obrotu, aż w górnym okienku obserwacyjnym pokrywy generatora pojawi się ryzyko, przy którym wybita jest litera „T” (nie mylić z literą „F”!) powinieneś być dokładnie w środku okna podglądu.

Po ustawieniu znaku „T” w oknie podglądu na żądanej pozycji, sprawdzamy pozycję znaków na wałku rozrządu i obudowie głowicy cylindra (znaki są oznaczone strzałkami). Znaki na wałku rozrządu i głowicy cylindrów powinny być jak najbliżej siebie. Jeśli oznaczenia się nie zgadzają - obróć wał korbowy jeszcze jeden obrót i ponownie sprawdź zbieżność oznaczeń na wałku rozrządu i górnym oknie podglądu pokrywy generatora.

Jeśli oznaczenia się nie zgadzają - obróć wał korbowy jeszcze jeden obrót i ponownie sprawdź zbieżność oznaczeń na wałku rozrządu i górnym oknie podglądu pokrywy generatora

Po dopasowaniu wszystkich tagów - odkręć dwie wtyczki na głowicy cylindra: jedną na górze i jedną na dole, pod którą znajdują się elementy regulujące.

Po dopasowaniu wszystkich tagów - odkręć dwie wtyczki na głowicy cylindra: jedną na górze i jedną na dole, pod którą znajdują się elementy regulujące

Klucz do 9 odkręca nakrętkę blokującą na wahaczu i odkręca niewielką śrubę regulacyjną.

Klucz do 9 odkręca nakrętkę blokującą na wahaczu i odkręca niewielką śrubę regulacyjną

Bierzemy sondę o grubości 0,05 mm i wkładamy ją między śrubę regulacyjną i zawór, dokręcamy śrubę regulacyjną tak, aby sonda przesuwała się między zaworem a śrubą przy niewielkim wysiłku, unieruchamiając śrubę regulacyjną przed dokręceniem i dokręcając nakrętkę blokującą szczypcami. Po dokręceniu nakrętki zabezpieczającej ponownie włóż miernik i sprawdź, co zrobiliśmy (w razie potrzeby powtórzymy wszystko jeszcze raz). Zrób to samo z drugim zaworem.

Zrób to samo z drugim zaworem

Po tym wszystkim, co robimy, sprawdzamy, czy zapłon jest wyłączony i kilkakrotnie obracać silnikiem za pomocą kickstartera (w tym momencie nie można uruchomić silnika!). Po wyłączeniu silnika łączymy zagrożenia w oknie generatora i wałka rozrządu i jeszcze raz sprawdzamy poprawność szczelin termicznych, w razie potrzeby dostosowujemy je ponownie.