A jeśli ... świece żarowe są uszkodzone

  1. Cel i budowa Mieszanka paliwowo-powietrzna w cylindrach silnika wysokoprężnego zapala się w temperaturze...
  2. Przyczyny problemów
  3. Diagnostyka

Cel i budowa

Cel i budowa

Mieszanka paliwowo-powietrzna w cylindrach silnika wysokoprężnego zapala się w temperaturze 800-850 stopni. Ale w zimnym silniku wysokoprężnym (poniżej 50–60 stopni) niemożliwe jest osiągnięcie takiej temperatury tylko przez sprężanie powietrza za pomocą tłoków. Dlatego świece żarowe, których część robocza znajduje się w komorze spalania do ogrzewania powietrza, zostały wprowadzone do konstrukcji tego typu silników.

Głównym zadaniem świecy żarowej jest jak najszybsze obrócenie kluczyka zapłonu do pierwszej pozycji, aby osiągnąć temperaturę roboczą w celu ogrzania powietrza w komorze spalania. Świece nagrzewają się do 850–1300 stopni przez 2–30 sekund i średnio zużywają prąd 8–16 amperów (tj. 96–192 W) każdy. Czas zasilania prądem świecy i wartość napięcia są kontrolowane przez przekaźnik lub specjalną jednostkę elektroniczną. Po „odkupieniu” żarówki na torpedie, która uniemożliwia kierowcy włączenie rozrusznika, przekaźnik jest jeszcze przez chwilę - kontynuuje ogrzewanie świec przez 3 minuty, gdy silnik pracuje. Jednak niektóre nowoczesne świece są odłączane od sieci natychmiast po wyłączeniu rozrusznika, ponieważ pozostają gorące przez czas wymagany do rozgrzania silnika. W najbardziej zaawansowanych konstrukcjach elektronika monitoruje temperaturę silnika, a jeśli uzna, że ​​jest wystarczająco ciepła, w ogóle nie zawiera świec.

Świeca żarowa jest elementem grzejnym umieszczonym w obudowie i otoczonym obudową. W najprostszym przypadku jest to spirala ogniotrwałego metalu. Bardziej złożone świece mają dwie spirale z różnych materiałów. Zmieniając ich opór w zależności od stopnia ogrzewania, zapewniają automatyczną konserwację temperatury i zapobiegają przegrzaniu bez pomocy zewnętrznego przekaźnika.

Objawy problemu

W nowoczesnym silniku Diesla sprawna świeca z normalnie działającą jednostką sterującą ogrzewa się do temperatury roboczej w ciągu kilku sekund.

Brak ogrzewania wewnętrznej objętości cylindrów jest najbardziej prawdopodobną przyczyną trudnego rozruchu silnika wysokoprężnego. Silnik serwisowy powinien uruchomić się natychmiast po uruchomieniu rozrusznika, począwszy od pierwszych obrotów wału korbowego. Przy ciepłej pogodzie awaria jednej świecy nie zawsze jest zauważalna na początku, ale pierwsze minuty po uruchomieniu niektórych silników (w zależności od modelu i stanu) będą działać nierównomiernie, ponieważ proces spalania w zimnym cylindrze zostanie zakłócony. Dwie problematyczne świece są już poważnie komplikują uruchomienie. Awaria trzech lub czterech świec na raz jest mało prawdopodobna, dlatego jeśli silnik nie uruchomi się, przyczyną może być przekaźnik sterujący lub okablowanie. Są samochody, które mają awarię lampy sygnalizacyjnej na desce rozdzielczej.

W przypadku wadliwych świec, bezproblemowo uruchamia się ciepły (od 60 stopni i powyżej) olej napędowy.

Przyczyny problemów

Dysza nie powinna „wlewać” oleju napędowego w jednym strumieniu bezpośrednio na świecę.

Świeca zawodzi z dwóch powodów: zasób helisy jest wyczerpany (około 50–75 tys. Km biegu) lub urządzenie paliwowe jest uszkodzone. Jeśli na starym samochodzie jedna świeca odmówi, musisz zmienić resztę - nadal będą nieczynne.

Wadliwy sprzęt paliwowy skraca żywotność świecy, na przykład zanieczyszczonej lub zużytej dyszy, która kieruje silny strumień paliwa bezpośrednio do elementu roboczego podgrzewacza. Z tego w skorupie grzejnika tworzy się dziura, a spirala zostaje zniszczona. Wreszcie świeca jest łatwa do zerwania dzięki niewykwalifikowanej instalacji. Długie korki wielu nowoczesnych silników pękają po rozmontowaniu, gdy przyklejają się do główki bloku.

Uszkodzony przekaźnik sterujący może spowodować przegrzanie świec - ich skorupa jest odkształcona, stopiona, cewka przepala się. Sam przekaźnik może również „wypalić się”, a przewody z niego pochodzące mogą się złamać lub strzępić z powodu nieprawidłowej instalacji po naprawie.

Diagnostyka

Diagnostyka

Fakt, że świeca jest rozgrzana i możesz włączyć rozrusznik, poinformuje wygasłą lampę sygnalizacyjną.

Najprostszą diagnozą świec żarowych jest sprawdzenie ich przewodności elektrycznej. Spirala powinna przewodzić prąd, jej rezystancja w stanie zimnym mieści się w granicach 0,6–4,0 Ohm. Jeśli masz dostęp do świec, możesz sam je „wydzwonić”: nie każdy tester może mierzyć tak niski opór, ale każde urządzenie pokaże obecność przerwy w ogrzewaniu (rezystancja równa się nieskończoności).

Dokładniejsza diagnostyka z charakterystykami śledzenia każdej spirali jest już produkowana przez specjalistów. W obecności bezstykowego (indukcyjnego) amperomierza można to zrobić bez demontażu świecy zapłonowej z silnika. Jednak często konieczne jest sprawdzenie miejsca na specjalnym stanowisku i oględziny części roboczej, która może wykazywać oznaki przegrzania - topienie, odkształcenie końcówki aż do jej zniszczenia.

W niektórych przypadkach, w tym odmowa przyjęcia wszystkich świec na raz, może być konieczne sprawdzenie wyposażenia elektrycznego pojazdu. Mianowicie - przekaźniki sterują świecami i ich łańcuchami.

Igor Shirokun
Zdjęcia Bosch, Beru

Jeśli znajdziesz błąd, wybierz fragment tekstu i naciśnij Ctrl + Enter .